#abcf1 Benetton Ligier dwa…

#abcf1 Benetton Ligier dwa bratanki Artykuł na stronie ABC

Na początku 1994 r. Francuski zespół Ligier miał kłopoty finansowe po tym, jak jego właściciel, Cyril de Rouvre, został skazany na więzienie pod zarzutem oszustwa na tle finansowym. Dyrektorzy Benettona, Flavio Briatore i Tom Walkinshaw, kupili zespół w maju 1994 r. W ramach tej transakcji częściowo działali na rzecz rodziny Benettonów którzy chcieli, aby dostawa silników Renault dla Ligiera była niropłacalna.

Dlaczego zdecydowano się na zakup zespołu? Ponieważ w roku 1993 Williams, powstrzymał postępy Benettona w kierunku zakontraktowania francuskiego dostawcy silników, Renault. Strategią Williamsa było utrzymanie Ligiera na tyle konkurencyjnym, by utrzymać zainteresowanie Renault nimi, a nie Benettonem. Zespół z Grove realizował tę strategię, pomagając Ligierowi w zakresie skrzyni biegów itp.

Szef aerodynamiki Benettona w 1994 r. Willem Toet wyjaśnił, jak wyglądał związek między Benettonem i Ligierem po przejęciu:

„Aby pomóc Ligierowi w zwiększeniu wydajności bez wydawania fortuny, osiągnięto porozumienie w sprawie pomocy technicznej. Poproszono Benettona o dostarczenie pewnych informacji związanych z projektem. Udzielona pomoc doprowadziła do tego, że ludzie z Ligiera pracowali w Benettonie, i wytwarzali części z naszych form, co wywołało poruszenie w firmie. Aby ukryć, skąd pochodzą (w ostateczności to się nie udało), dostali pełną odzież zespołu Benettona. To jeszcze bardziej wkurzyło pracowników, ponieważ nie był to przywilej przyznany chłopakom w warsztacie kompozytowym, przy którym pracowali. Takie kroki podjęto, ponieważ Benetton nie chciał, aby bliskość naszych relacji ujawniła się w pełni”

,,Było to z pewnością postrzegane jako niższy koszt dla każdego, kto zainwestował pieniądze w zakup zespołu. Zapewniało to poprawę bardziej niż finansowanie badań, ale niestety, prawie na pewno było to niezgodne z prawem.”

W konsekwencji Bolid francuskiego zespołu z 1995 roku wyglądał prawie tak, jak Benetton. Było to dość podejrzane i przed sezonem 1995 Prezydent FIA Max Mosley najprawdopodobniej odwiedził fabrykę Ligiera, aby zbadać uderzające podobieństwo ich samochodu do bolidu Benetton B195.

Walkinshaw stwierdził później:

„Pod względem mechanicznno-strukturalnym Ligier jest zupełnie inny niż Benetton. Aerodynamicznie był tak blisko, jak tylko mogliśmy. Oczywiście te bolidy wyglądały tak samo, ale jeśli chodzi o szczegóły samochodu, to nie było podobieństw”.

W 1995 r. udało się Beneettonowi zakontraktować Renault, jako dostawcę silników, kosztem Ligiera. Flavio Briatore natomiast przekonał koncern Mugen Honda do zaopatrzenia Ligiera w silniki, zamiast Minardi. Ta decyzja, która zapadła w ostatniej chwili, sprawiła, że włoski zespół znalazł się w katastrofalnym stanie, z samochodem zaprojektowanym już pod ten silnik, oraz z już wyprodukowanymi częściami. Giancarlo Minardi, właściciel zespołu, zagroził działaniem prawnym w związku z tą sprawą, ale ostatecznie sprawa została rozsstrzygnięta poza sądem, gdy Briatore wypłacił Minardi 1 milion dolarów tytułem odszkodowania.

Jak jeszcze objawiała się współpraca tych 2 zespołów? Michael Schumacher testował bolid Ligiera przez jeden dzień w grudniu 1994 r. W tamtym sezonie Ligier zwykle kwalifikował się w środku stawki, pomimo tego, że miał identyczną elektronikę i silnik, co panujący mistrz, Williams.

Podczas testu, który odbył się na torze w Estoril, Schumacher pokonał okrążenie prawie 1 sekundę szybciej (1: 20.84) niż kierowca Ligiera Olivier Panis (1:21.80). Wszyscy byli tym zaskoczeni, zwłaszcza że Panis, zdobył tytuł F3000 (ówczesnej Formuły 2) w 1993 roku i ukończył wszystkie wyścigi oprócz jednego w 1994 roku, był wówczas uważany za wschodzącą gwiazdę F1. W następnych dniach tracił już tylko 0.13 s. do rekordu Schumachera, ale Niemiec nie prowadził w następnych dniach bolidu.
==========
Strona tagu: https://abcf1world.wordpress.com
Twitter tagu #abcf1 : https://twitter.com/abcf1world
Mój Twitter: https://twitter.com/jaxonxst
Chcesz mi zadać pytanie? Śmiało: https://ask.fm/jaxonxst
Tradycyjne Tagi dla zasięgów:
#f1 #motoryzacja #sport #merytorycznywpis #wiedza #formula1 #kubica #f1pro #gruparatowaniapoziomu
Dodatkowe Tagi:
#historia
===========
Wołam Mireczki i Mirabelki z listy wołania

pokaż spoiler @robsosl, @Krystianek2k01, @yamaykee, @reizen, @benirpl, @wykopowybaltazar, @PanRejent, @vasos, @puzno, @Spott @ybubble7, @Bobert_Haubica, @Yachu, @Dalemsienabracnategobaita, @siopkus, @Szkocik, @PingwinieKolana, @smieszki_na_pelnej, @Mc_Duck, @Gusmag, @Hand_Solo, @pablonzo, @eliot123, @Nixon52, @japini, @TiDiEj, @mpisz, @Foczlik, @Kompulik, @Aiji, @yasiupl1, @arctickey, @Lefu, @hereisluke, @pan_sznuk, @pan_kleks8, @880825, @PyvaC, @honda2137, @m_n_g, @Awerege, @pan_demonium, @Gity @3zMK2, @no_no_name @Spottybubble7, @Drzewunio, @C9borewicz, @HyperXBang, @Giacomina, @su1ik, @plazmodesma, @lyst99, @Dammix, @MechanicznyTurek, @fioletowy11, @Bulin, @rayman_s, @DSS96, @Supa_skillz_boy, @Pierdziuszek, @Kartiww, @Dezywontariusz, @niezly_softcore, @KsiazePodziemia, @matek22, @Druh_Boruch44, @loczekdk @mariuszmaniek, @cindybal @zhidbX @Amelinowy @huudyy @Luki54321, @XaDasz, @, @MR_Szaman, @panpiko, @Gregu3, @Padaj, @Branco_Amigo, @burzopol, @DieselM65, @Kukiee, @Gargris, @Rzeszowiak2, @Neesh, @co_ta_anglia_to_ja_nie, @Ciapss, @Bust4, @lizus666, @Piospi, @andrzej89, @laazy, @thomansinho, @sq99, @Ansz3 @szyperist, @Marek_CARGUY, @fatlip11, @xevus, @FalafelNaWynos, @vapien, @jonny17, @muciek1988, @snieznykoczkodan, @Masterav, @goodness702, @gituwa @Gryzuu @Drevnykocur @ejdrian313, @DooWo @Natrent, @Sosna00, @Obsavian @pawel_je @ksmprojekt, @MarcinoPierogi, @Pogadajmy, @doktorzgon, @Baakedr, @grzesiecki, @WieslawPaleta, @SavageMountain, @killer87, @Tropical_Gypsy, @zaxcer, @mikolajeczek @czacza90, @Menoetius, @Futsalista_cisowianka, @MaruderGD, @madjid-jot, @dididoox, @Kokil, @Menfizord, @shigeno14, @Sekundynian, @szczeppan @Raa_V, @nihilistblues, @ZmutowanaFrytkownica @tom86tbg, @Carbonara-Lover, @nabbek, @DiscoDomino, @karamazov, @Heyterrrr @mankej, @eldo2k, @reggaester, @ReadoN, @twarddy, @guex, @roxer, @sNw0w, @KolegaPatryk, @vantropf, , @Branco_Amigo, @s0k1, @Wysu, @Majster90, @Razzish, @tomund, @ruinsane, @MarkosGalkos, @filip6464, @DOgi @snkdctr @valencianista, @JohnnyTheFox, @kodiwpigulce_pl, @AnsuzSowilo, @nienazywajmnie, @sebf @friday, @Jonywalker @Zwiejus, @marczi_, @konkaja, @KappaLUL, @hpiotrekh, @grack0, @zachar888, @czepas, @madox @damian131720, @grodzal, @PusteQ, @Maroope @gurnisson, @88roman, @Luzako @BerloRozkoszy, @Bajawor, @Syskiev, @kyosti, @por_fuera @Dalibog, @M00P, @ambiwalentny_shivaki, @ReeGall, @raisond_etre corgikirra, @thehusky1992, @hans-olo-olo, @pazdzioch564, @feniu, @thesc @droppedmidget, @olasty, @elzevir @wpgg @ClykaHev @PoteznaLokomotywa, @Hipodups, @Rabsztok, @Rymncimpir, @Mation95 @Kafarov, @smutny_kojot, @MrCogito8